Strony

sobota, 18 czerwca 2022

Ogrody na dachach – ostoja natury w metropoliach



Zielone dachy sięgają historią do starożytności, już wtedy budziły ogromny podziw. Za pierwszą taką instalację uznaje się Wiszące Ogrody Semiramidy. Choć obecnie nie ma po nich żadnego śladu, dzieła literackie przedstawiają je jako wielogatunkowe zbiorowisko traw, drzew oraz krzewów, rozmieszczonych na poszczególnych tarach. Wówczas stanowiły głównie element dekoracyjny. Obecnie zielone dachy stają coraz popularniejsze na całym świecie, nie tylko ze względu na efekt wizualny, ale na dużą wartość użytkową. Kiedy miasta coraz bardziej przypominają zbitek betonowych brył z minimalną ilością zieleni pomiędzy, zagospodarowanie szczytów budynków może zapewnić lepszą filtrację powietrza i uczynić zanieczyszczone metropolie przyjemniejszym miejscem do życia.

Zdjęcie: zielone dachy w Krakowie, lovekrakow.pl

W różnych rejonach są one inaczej zagospodarowane: w niektórych są to po prostu roślinne azyle umieszczone wysoko nad ziemią, inne posiadają baseny i pełną infrastrukturę w postaci ławek, altanki, czy oczka wodnego. Jak zauważył francuski architekt, Le Corbusier, ogrody na dachu, to jeden z „punktów wyjścia nowoczesnej architektury”. Ten sam mężczyzna zapoczątkował w XX wieku koncepcję tworzenia systemów zielonych zadaszeń, jaka jest nam obecnie znana.

Kilkaset lat temu, mieszkańcy Skandynawii tworzyli bowiem dachy głównie z mchów, bylin i innych niskich roślin, o niewielkiej wadze, w celach czysto użytkowych. Miały ochronić domostwa przed surowym klimatem, siarczystymi mrozami i intensywnymi opadami. Zielona warstwa tworzyła także dobrą zaporę izolacyjną przed porywistym wiatrem.

Fenomen ogrodów na dachach dostrzegł również prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. W tym celu skonsultował się z głównym architektem miasta, by przygotował plany miejsc przystosowanych do powstania na nich ogrodów. Takie muszą posiadać przede wszystkim grubsze stropy, aby utrzymać dodatkowe kilogramy. Ważne jest też położenie. Od niego zależy czy łatwo będzie utrzymać rośliny w dobrym stanie. Ich odmiany muszą być też bardziej odporne na wiatr, gdyż ten doskwiera na wysokości dużo mocniej, niż w typowym ogrodzie. Jednak efekty są tego zdecydowanie warte, zielony azyl może pomóc w walce ze smogiem, produkując tlen i filtrując zanieczyszczone powietrze. Co ciekawe, może również zatrzymać aż do 30% energii, zmniejszając rachunki za ogrzewanie budynków.

Ten sposób został wykorzystany na zadaszeniu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, które uchodzi za największe i najbardziej interesujący projekt tego typu w Polsce. Powierzchnia dachu wynosi niemalże 32 tys. mkw. i prawie cały, aż 27 tys. mkw. pokrywa zielona warstwa. Można tam znaleźć unikalne rośliny, z różnych części świata: z granicy klimatu arktycznego i tundry, z terenów wysokogórskich, czy nawet półpustyń. Cechują je minimalne wymagania pod względem zasobności podłoża w składniki mineralne, zapotrzebowania na wodę, odporność na niskie oraz wysokie temperatury. Aby przyspieszyć ich rozwój, wyposażono dach w automatyczną stację nawadniającą.

Dążenie do równowagi ekologicznej to wyzwanie, do którego powinien dążyć każdy człowiek na ziemi. Przez wysoką ingerencję w środowisko, wycinanie lasów i zastępowanie ich wielkimi aglomeracjami, ryzyko negatywnych zmian klimatycznych rośnie. Cierpi na tym również zdrowie psychiczne ludzkości. Korzyści, jakie niosą ze sobą dachy zielone w miastach, można mnożyć: przyczyniają się do redukcji dwutlenku węgla w powietrzu, będącego jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia klimatu; niwelują hałas; gromadzą wodę; mogą zapewnić roślinom i zwierzętom kolejną przestrzeń do życia. Mieszkańcom miast zapewniają natomiast niezbędną w codziennym zgiełku przestrzeń do relaksu i pomagają zredukować koszty związane z wytwarzaniem energii, poprzez bycie dodatkową izolacją termiczną. Zielone dachy to rozwiązanie przyszłości.

 Anna Piętowska

Źródła:

https://budownictwo.pl/artykul/zielone-dachy-to-nie-nowosc-ogrody-na-dachach-w-roznych-epokach-historycznych-126734

https://regiony.rp.pl/z-regionow/art17653631-dlaczego-miasta-zakladaja-ogrody-na-dachach

https://www.zida.com.pl/dachy-zielone-ogromne-korzysci-dla-ludzi-srodowiska/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia